Menü

palyazat
palyazat

A tél utolsó nagy próbatétele: így védd meg a napelemes rendszered a februári kihívásoktól!

Bár a tél végéhez közeledünk, február utolsó hete még tartogathat szélsőséges időjárási viszonyokat, amelyek kihívást jelenthetnek a napelemes rendszerek számára. Havazás, ónos eső, viharos szél – ezek mind befolyásolhatják a panelek teljesítményét és élettartamát. De vajon tényleg veszélyt jelentenek, vagy a modern napelemes rendszerek már felkészültek ezekre a körülményekre? Nézzük a pro és kontra érveket!

Miért nincs ok aggodalomra?

1. A napelemek bírják a hideget – sőt, hatékonyabbak is lehetnek

Sokan azt hiszik, hogy a hideg idő károsítja a napelemeket, pedig valójában az alacsonyabb hőmérséklet növeli a hatékonyságukat. A félvezetők jobban teljesítenek hidegben, így februárban, amikor már hosszabbodnak a nappalok, a panelek akár jobban is működhetnek, mint egy forró nyári napon.

2. A hó nem mindig akadály

Ha a panelek megfelelő dőlésszögben vannak telepítve (30-40 fok), a havazás nem jelent komoly gondot, mert a hó egy idő után magától lecsúszik róluk. Ráadásul a havas felszín visszaveri a fényt (albedó hatás), ami növelheti az energiatermelést.

3. A modern rendszerek ellenállnak a viharoknak

A minőségi rögzítéssel ellátott napelemek ellenállnak az erős szélnek és a jégverésnek is. Az üvegréteg és az alumíniumkeret úgy van kialakítva, hogy ellenálljon a szélsőséges időjárási viszonyoknak.

Milyen veszélyekkel kell számolni?

1. Jegesedés és ónos eső – a láthatatlan ellenség

A jegesedés komoly gondot jelenthet, mert egy vékony jégréteg is jelentősen csökkentheti a panelek fényáteresztő képességét. Ha a jég vastagabb rétegben rakódik rájuk, az hosszabb ideig is csökkentheti a termelést.

2. A hóteher problémája lapos tetőkön

Lapos tetőn vagy alacsony dőlésszögű telepítés esetén a hó könnyen felhalmozódhat a panelek felületén, és ha nem tud magától lecsúszni, akkor csökkentheti a hatékonyságot. Ráadásul a hosszú ideig rajta maradó hó akár szerkezeti terhelést is jelenthet.

3. Szélsőséges szélviharok és rögzítés kérdése

Extrém szélviharok esetén a nem megfelelően rögzített napelemes rendszerek megsérülhetnek. A viharos szél akár a tartószerkezetet is megrongálhatja, ha az nincs kellően biztosítva.

Mit tehetsz, hogy megóvd a rendszered?

  • Kerüld a házi tisztítást! Ha jegesedést vagy havat látsz a paneleken, ne próbáld meg kaparóval vagy vegyszerekkel letisztítani, mert károsíthatod az üvegfelületet. Egy puha kefével vagy meleg vízzel lehet kíméletesen eltávolítani a havat.
  • Ellenőrizd a rögzítést! Ha viharos szél várható, érdemes egy szakemberrel átnézetni, hogy minden tartószerkezet stabil-e.
  • Tartsd karban az invertert! A hideg és a pára befolyásolhatja az inverter működését, ezért ajánlott időszakosan ellenőrizni.
  • Gondolkodj fűtött napelemekben! Egyes rendszerek már rendelkeznek olyan technológiával, amely megakadályozza a jégképződést és segít a hó olvadásában.

A téli időjárás kihívást jelenthet a napelemes rendszerek számára, de a megfelelő tervezéssel és karbantartással minimalizálhatók a kockázatok. A hideg időjárás valójában még növelheti is a hatékonyságot, ha a rendszert jól telepítették. Fontos azonban odafigyelni az ónos esőre, a hóteherre és a viharokra, hogy hosszú távon is biztonságosan működjön a rendszered.

A februári hónap tehát egy utolsó nagy próbatétel a tavasz előtt, de ha megfelelően készülsz, akkor a napelemrendszered zökkenőmentesen fog üzemelni egész évben.